KP 2

Krajský přebor 2. třídy západ - 5. kolo F družstva

Tj Štefanydes Polička „C“ – 2222 ŠK Polabiny „F“ 5 : 3
Poslední potrápil lídra tabulky…


V pátém kole nás čekal vedoucí tým KP II – Polička „C“. Tentokrát jsem dostal svolení sestavit mužstvo podle své představy. A tak jsem ani moc dlouho neváhal a vybral jsem ty nejlepší hráče (kromě p. Nožičky - tato varianta přijde na řadu už brzo), kteří byli momentálně k dispozici. Chtěl jsem tím vyzkoušet skutečnou sílu našeho týmu a kde jinde by se to lépe hodilo než proti momentálně nejlepšímu týmu naší skupiny.
Po bezproblémové cestě do Poličky (perfektní navigace od Libora) a po shlédnutí sestavy soupeře, která mě vůbec nepřekvapila, jsem mohl po svolání celého týmu prozradit připravenou taktiku:
1. a 2. šachovnice – tam nebylo moc šancí na dobrý výsledek a proto se očekávalo 0 bodů.
7. a 8. šachovnice – tam naopak jsme měli získat plný počet bodů a kompenzovat tím ztrátu na prvních dvou šachovnicích. (Takže 2:2)
2. až 6. šachovnice – tam se to všechno mělo rozhodnout – buďto budeme hrdinové nebo „spráskaní psi“. Přičemž hlavně 5. a 6. šachovnice měla být naším hlavním trumfem, tam jsem očekával 2 body (minimálně 1½) a na 3. a 4. šachovnici alespoň ½ bod. (4:4)??!!
Jak nám taktika vyšla…sami dobře vidíte dole v tabulce.:-(

Takže si to rozebereme pěkně postupně.
Nejdříve se podíváme na naše „samurajská zera“ - kamikadze.
6. šachovnice - Vančura Daniel: Klasika posledních partií – ignorovat soupeřovy tahy, hrát si svoji hru – výsledek – ztráta figury v zahájení a je po partii…pak už jenom boj za ztracenou věc!! Těžko se bude asi trenérovi rozebírat partie, ve které je už po deseti tazích o figuru slabší. Co jiného dodat…NIC!! Škoda, rozhodně má na víc.
5. šachovnice - Liduch Filip: Jestliže jsem u Dana napsal „Klasika posledních partií“, tak u Filipa můžu s klidným svědomím napsat „klasika posledních měsíců“. Nulová příprava na partii a to se prostě musí projevit na hře. Zahájení sehrál naprosto pasivně bez jakékoli protihry – výsledek – soupeř má silný útok na krále po „h“ sloupci (tady je jeho jediný světlý moment v partii, kdy velmi pěkně vynalézavě ubránil svého krále před matem, takže fantazii určitě má!!). Po výměnách těžkých figur je ale o 2 pěšce slabší a k tomu ještě ty jeho nešťastní střelci proti aktivnímu S+J rozhodují partii.
3. šachovnice - Nešpůrek Petr: Tady byl jenom jeden jediný problém. A to, že Péťovi asi nikdo neřekl, že se nehraje „rapidka“, ale partie na 40. tahů za 2. hodiny!!:-) Než jsem odehrál 10. tahů, Péťa už byl v koncovce (myslím S proti J) s pěšcem méně. Soupeř si došel pro dámu a bylo „vymalováno“. Uf , to byl frčák, chvílemi to snad ani nemohli stíhat zapisovat?! To snad bylo 50. tahů za 30. minut (to je taky dobrý, no ne??)Zbytek dne stráveného v Poličce, Péťa prochodil mezi vchodovými a záchodovými dveřmi jako lev v kleci (chvíli se svačinou, chvíli s 2 l coca-colou).:-))
2. šachovnice - Liduch Martin: Co bych tak asi k sobě napsal… Jsem....!!! Celý týden se na ten zápas připravuji a pak to takhle zazdím. Kristýna na mě vytáhla „aljechinku“, což mě trochu zaskočilo. No nevadí, zahájení se mě celkem dobře povedlo (soupeř měl problémy se špatně postavenými jezdci) a místo toho abych dál pokračoval v plánu (v tlaku na „e“ sloupci, kde uvízl soupeřův král), zahraji strašnou „haluz“! Něco jiného počítám a něco jiného pak tahám!! No je to normální?! Chci zahrát Je4 a v momentě kdy šahám po jezdci mi ruka cukne na pěšce b a zahraji b3… A je konec, protože jsem bez věže nebo bez střelce. Opravdový kamikadze!!!

Tak a teď to veselejší - naši „udatní bojovníci“.
8. šachovnice - Melichar Vojtěch: Vojtovi jsem věřil. Tušil jsem, že soupeř postaví na poslední dvě šachovnice hráče bez ELA. Vojta svého soupeře jednoznačně přehrál, postupně získal kvalitu a pěšce, převedl hru do koncovky V+V proti V+S a svou převahu s přehledem uplatnil. BRAVO!!!
7. šachovnice - Rež Matouš ml.: To samé platí i pro Matouše. Celou partii na mě působil naprostou pohodou, uvolněností – prostě si věřil. Soupeře přehrával od začátku a zápas měl jasně pod kontrolou. Prostě naprostá JISTOTA na zadních šachovnicích. BRAVO!!!
4. šachovnice - Pochobradský Libor: Libor nezklamal. Hrál naprosto soustředěně od začátku a svého soupeře nepustil do žádného tlaku na svého krále. V jezdcové koncovce soupeř nabídl remízu, kterou nebylo důvod odmítnout. BRAVO!!!
1. šachovnice - Rež Matouš st.: Náš hrdina zápasu!!! Matouš měl o 500 elo bodů silnějšího soupeře!! A vedl si znamenitě. Celou partii odehrál jako správný kapitán. Se soupeřem držel po celou dobu krok a v koncovce (V+S proti V+J) „doplul“ k zasloužené remíze. BRAVO, BRAVO!!!

Co říci na závěr? Taktika, kterou jsme si určili před zápasem, nám nevyšla. Celý náš smělý plán se rozplynul na 5. a 6. šachovnici. Prohráli jsme, ale nemáme se za co stydět. Toto složení týmu jednoznačně ukázalo, že se směle může postavit i proti silným soupeřům a zahrát s nimi vyrovnané partie. Určitě máme na čem do budoucna stavět. Soupeře jsme dost potrápili a až do konce bojovali alespoň o bod. Tentokrát to nevyšlo, ale co se nepovedlo teď… Soupeř byl prostě ještě nad naše síly. Ale za přístup k zápasu, bojovnost a příkladné chování si naši mladíci zaslouží velkou pochvalu.
Jelikož to byl poslední náš zápas v letošním roce, chtěl bych popřát hráčům, funkcionářům, rodičům a všem příznivcům polabinského šachu příjemné prožití Vánočních svátků a šťastný Nový rok.

Liduch Martin ZKTj Štefanydes Polička „C“ – 2222 ŠK Polabiny „F“ 5 : 3
1. Komárek David 2141 - 1/2 - Rež Matouš st. 1647
2. Stodolová Kristýna 2001 - 1-0 - Liduch Martin 1000
3. Stodola Zdeněk 1774 - 1-0 - Nešpůrek Petr 1389
4. Jerman Miloš 1721 - 1/2 - Pochobradský Libor 1400
5. Stodola Marek 1579 - 1-0 - Liduch Filip 1622
6. Stodola Jakub 1456 - 1-0 - Vančura Daniel 1515
7. Klíma Pavel 1000 - 0-1 - Rež Matouš 1000
8. Pospíšil Petr 1000 - 0-1 - Melichar Vojtěch 1257

| Autor: Silvie Mojžíšová | Vydáno dne 23. 12. 2008 | 1487 přečtení

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server