II. liga

2. liga skupina D - 6. kolo

Sokol Zaječice - 2222 ŠK Polabiny B 1,5:6,5
Ušáci dostali za uši.
Tak jsme se po Nové roce opět sešli u šachovnic. Naším soupeřem byl tentokrát celek, který má ve svém názvu vtipně jak zajíce, tak sokola.


Tento celek má navíc nedávné zkušenosti z 1.ligy, takže jsme neponechali nic náhodě a nastoupili posilněni o Honzu Šťastného. Také Ušáci nastoupili v základní sestavě jen bez alternujícího Zdeňka Pokorného.

Zahájení zapasu probíhalo trochu nezvykle, když už ve 13.tahu Honza Šťastný triumfoval. Za tu dobu si jeho soupeř stačil vyvinout pouze dámu (aby se s ní zanedlouho vrátil na d8) a oba koně. Zaostání ve vývinu bylo tak učebnicové, že ho stálo figuru a tím i celou partii. 0-1.
Radek také hodně brzo sebral Béďovi pěšce a když mu vzal ještě jednoho, bylo to 0-2.
Další, kdo se nám brzo vzdal, byl Pepa Vařejčko, který přehlídl krásný mezišach (ph2+). 0-3.
Na osmé šachovnici náš benjamínek ztratil pěšce a tak musel partii zachraňovat útokem na krále. Petr se na svého soupeře vrhl dravě a pěkně vyválčil remízu věčným šachem. 0,5-3,5
Pak jsme chvilku čekali, kdo nám zajistí výhru v zápase a pomyslný závod o vítězný bod skončil mrtvým během Luboše Šilara a Aleše Jedličky. Jirka Hájek se ulakotil na pěšci b2, za což byl Alešem potrestán odchytem dámy. A soupeř Luboše zase nezvládl časovou tíseň. Luboš Šilar si tak stále udržuje svoji 100% bilanci - Bravo! 0,5-5,5.
Chvili poté se František dostává ze stísněné pozice a kdyby již nebylo rozhodnuto, dál by bojoval o celý bod (což ovšem již nebylo třeba). Remis 1-6.
Jako vždy nás zdržoval Luboš Trojan. Ze zahájení vyšel tentokrát velice slušně, ale po ztrátě kvality stál nedobře až zle. Ovšem pak se děly věci, které umí jen Luboš sám. Z prohrané pozice získal rovinu a už jsem ho viděl, jak kuje plány na další dlouhý boj o celý bod. Ale naštěstí vyslyšel úpěnlivé prosby svých souputníků, ať se na to prostě vybodne a můžeme už jet domů. Nabídnutou remízu přijal - Lubošovi 3x Zdar! Takže jsme nakonec odjeli s třemi body a lichotivým výsledkem 1,5-6,5.

V dalším zápase přivítáme v místním derby celek Bohemie, který se namlsal vyhrou nad Znojmem a určitě kuje pikle, kterak se v soutěži zachránit.

TJ Sokol Zaječice A   2222 ŠK Polabiny B
Vařejčko Josef 2233 0 - 1 2263 Novotný Michal
Hájek Jiří 2155 0 - 1 2272 Jedlička Aleš
Fiedler Bedřich 2095 0 - 1 2245 Bujnoch Radek
Jedlička Luboš 2115 0 - 1 2239 Šťastný Jan
Hájek Lukáš 2115 ½ - ½ 2250 Navrátil František
Šmíd Jaroslav 2049 ½ - ½ 2075 Trojan Luboš
Hromádko Martin 1989 0 - 1 2176 Šilar Lubomír
Česenek Jiří 1950 ½ - ½ 1998 Čižinský Petr
  :  

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pohled na tabulku je vcelku zajímavý a to nejen pro nás jako lídry soutěže, ale také pro střed tabulky. V tomto kole se totiž podařilo naplno bodovat Třebíči A a Bohemii, a tak se opět rozzuřil boj o třetí sestupové místo. Dokonce už i čtvrtý Žďár, který byť má už 12 bodů, může být mírně nervózní, protože Třebíč A (zdá se) začíná "šlapat" a Bohemii čekají možná trochu přijatelnější soupeři. V boji o postup nás může těšit fakt, že celá tajenka se může rozhodnout v grandiózním finále posledního kola Polabiny B - Vysoké Mýto. Nerad bych to ale zakřikl, stát se může cokoli. Ples by se však v Rosignanu určitě nekonal, ten se odehrál už tento pátek v Kuněticích a velmi se vydařil. Chystáme o tom článek.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kuriozitou tohoto kola je nedohraný zápas Ořechov - Třebíč B, k němuž přidám ještě svoji vlastní zkušenost.

Před několika lety zajíždělo Znojmo do Troubska (2.liga) a v místní sokolovně se den před tím také odehrával ples (nevím jestli zrovna Myslivecký). Při příjezdu jsme všichni koukali, že jedno okno (velikostí velké jako vrata) bylo zcela vyskleno. Všichni jsme si chtěli zahrát a tak jsme přesto usedli k šachovnicím zabaleni jak housenky a kouřilo se nám od úst. Venku byla zima až praštělo a v průběhu zápasu do sokolovny dokonce chumelilo. Ve dvanáct hodin se pak objevili místní "plesající", kteří se jali uklízet a tak nám začali přenášet šachovnice do vedlejší místnosti, kterou již vyklidili. To se už Znojemáci kousli, že už je to příliš a že pojedou domů. Kapitán domácích a zároveň rozhodčí nechtěl utkání ukončit a tak prohlásil, že podmínky jsou vyhovující. Když se namítlo, že je tu zima, řekl, že nemají teploměr, ať tedy řeknou kolik je stupňů (nevadilo mu, že se všem kouří od úst - pamatuji si to jako dnes). Tehdy nás zachránil velmi úsměvně Robert Beseda, který řekl:
"Já jsem dostal od manželky k Vánocům hodinky a mám na nich teploměr!".
Nakonec naměřili 4 stupně nad nulou a Znojmo utkání opustilo za stavu 3,5-2,5 pro Znojmo. Vím jen, že STK (pro mne nepochopitelně) nakonec rozhodla o ponechání výsledku 3,5-2,5 ve prospěch Znojma a Troubsko kvůli tomu sestoupilo. Ořechov snad takový úděl nečeká.
Pozn. autora: omlouvám se za faktickou chybu. Po konzultaci si přímými účastníky mače PSK Znojmo jsme zjistili, že má paměť není dokonalá.
Zápas se hrál v Troubsku a ne v Tetčicích a měly se dohrávat ještě dvě partie (Michala Schneidera a Roberta Besedy), takže stav byl 3,5-2,5. Omlouvám se. Měl jsem si to ověřit dřív. Děkuji za pochopení.

| Autor: Michal Novotný | Vydáno dne 12. 01. 2009 | 1938 přečtení

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server