II. liga

Nervydrásající souboj se šťastným koncem

2222 ŠK Polabiny B - Jiskra Litomyšl 4,5:3,5
V neděli 5.12. k nám na utkání 4.kola 2.ligy D dorazila Jiskra Litomyšl, poslední to celek soutěže.


My jsme tabulku vedli a do utkání jsme vstupovali s převahou nejméně 100 elobodů na každé šachovnici (jejich první hráč podle ela by u nás nastoupil až na sedmé šachovnici). Tento stav nám velel vyhrát.
Toliko předzápasové prognózy....

To, co se dělo za šachovnicemi, byl však boj se vším všudy. Tak zajímavý a nervydrásající souboj nikdo neočekával, ani "Jiskry" z Litomyšle. Pro nás byl zápas dramatický už před jeho začátkem, kdy jsme měnili sestavu ještě 10 minut před výkopem. Místo Luboše Šilara nastoupil Luboš Trojan, kterého jsem ranním telefonátem probudil.
2222 SK Polabiny B   Jiskra Litomysl
Kantorik Marian 2379 ½ - ½ 2114 Pekar Vaclav
Novotny Michal 2255 ½ - ½ 2124 Zeman Martin
Hosek Milan 2304 1 - 0 2053 Skerik Karel
Palecek Peter 2240 1 - 0 2058 Daniel Martin
Mojzis Jaroslav 2220 ½ - ½ 1961 Bartosova Lucie
Cizinsky Petr 2148 0 - 1 1996 Tazlar Petr
Cerny Jan 2091 0 - 1 1967 Safarik Jakub
Trojan Lubos 2024 1 - 0 1955 Novak Ludek
  :  

Na první šachovnici za nás debutoval Marian Kantorík a hned musel čelit zajímavému stylu. Vašek Pekař je "šejdíř" (v tom nejlepším smyslu slova) par excellence. Nedovedu si představit lepšího bojovníka ostřejšího "jiskrného" taktického rázu, který by měl hrát za Jiskru. Marian Vaška přehrával, ale ten se dokázal vždy vysmeknout nějakým šejdem. V koncovce se Marian v časové tísni bohužel nedopočítal a byla tu remis. První naše ztráta.

Na druhé šachovnici jsem usedl naproti známému internetovému Magoru Zemanovi. Sám se přiznám, že jsem partii moc nedal, protože jsem byl kapitánem a vše jsem připravoval. O víkendu se hrála extraliga a já měl nastoupit v pondělí v dohrávce v pardubickém derby. Vedle nás ještě hrály dvě naše polabinské zálohy malé derby, takže mě spíš zajímalo, jak hraje Dominik Řezníček, Honzík Nešpůrek nebo Vilma Hofmanová. V jeden moment jsme oba přehlédli vyhrávající úder bílého Jxf7 a mohl jsem to podepsat. Soupeř nic, a tak se hrálo dál. Partii jsem šrouboval k výhře tak dlouho, až jsem to mohl prohrát po efektním Sxg6 (viz článek Litomyšle). To právě vedle v derby Burák prohrává s Honzíkem na zazvonění mobilu. Buráka musím konejšit a vysvětlit, že se dál už nehraje. Naštěstí se můj soupeř ještě přes zahájením utkání rozhodl remizovat a celou dobu toto rozhodnutí nechtěl změnit. Ubránil jsem to zuby nehty. Remis na 4,5-3,5. Uff, ztráta pro Litomyšl.

Na třetí šachovnici vítězí Milan Hošek. Zkušeně... Být jeho soupeřem tak carokann nehraju. To by mně musela ruka upadnout nebo pěšec vypadnout z ruky o políčko dřív. Padla kosa na kámen. Jedna z mála partii, kde nedošlo k žádnému zvratu. Přesvědčivá výhra.

Na čtvrté šachovnici nastoupil známý slovenský trenér Petr Paleček. Ten sebral pěšce a držel. Rybka mi v nějaký moment ukazovala plus za bílého, ale co... Petr vyhrává relativně brzo. Všichni gratulujeme, je to totiž jeho první výhra za Polabiny v jeho již několikáté sezóně.

Na páté šachovnici nastupuje Jaroslav Mojžíš a čelí stejnému zahajení jako na první šachovnici. Jf6 a Jc6 v prvních dvou tazích jistě bude možné vidět častěji na šachovnicích sympatické dvojice z Litomyšle. Pro mě je to španělská vesnice, pro Vaška a Lucii prý Mexická obrana. V celé partii stojí Lucka kupodivu dobře a J. Mojžíš mi v půlce zápasu prozradí, že to bude chtít zachránit, ale bude to těžké. Jarda se bránil houževnatě a udrží remis. Super! Při přehrávání partií mi Rybka dokonce ukazuje, že v konečné pozici lze zahrát Vh2 a černý stojí (ani to nechci říct) na výhru. Neuvěřitelné! Remis je zlatá!

Na šesté šachovnici se špatně vyspal Petr Čižinský. Podle mě došlo k podcenění soupeře. Strašná hrubka Kh8 zahazuje partii. Cokoli jiného a Petr by stál navýsost příjemně. Zajímavý je fakt, že Petr má o soutěž výš 2 body ze 2. Stane se...

Sedmá šachovnice byla přímo hororovou. Honza Černý získal pěknou kombinací kvalitu a nikdo neočekával komplikace. Jenže Honza si je přivodil sám. Obětoval figurku za několik (středových) pěšců a jal se vyhrávat. Byl vyhraný stále, dokonce ještě 3 tahy před koncem stál jasně na výhru. Jenže poslední dva tahy byly přímo strašlivé. Ztráta, která nás mohla stát body. Škoda.

Na osmé šachovnici se bránil Luboš Trojan. Oba pánové měnili a měnili, až jim zůstal každému černopolný střelec. Soupeř to v mírně lepší pozici pokazil a dovoli Lubošovi zisk pěšce a tím zisk celé partie. Neuvěřitelné !

Vítězíme nejtěsnějším rozdílem, kdo by to byl čekal. Zápas to byl napínavý, dramatický a plný chyb, ale zábavný a divák se určitě nenudil.

Děkuji všem zúčastněným, a protože se již do Vánoc neuvidíme, přeji všem mnoho zdaru do roku 2011 a plno dobrých tahů.

Michal Novotný

| Autor: Michal Novotný | Vydáno dne 13. 12. 2010 | 1917 přečtení

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server