KP 2

Na Matadory jsme nestačili s dechem

2222 ŠK Polabiny "E" – ŠK Rapid Matadors 2,5:5,5
V 7. kole jsme narazili na průběžně třetí tým soutěže Rapid Matadors. Hned po příchodu hostujícího týmu jsme zjistili, že soupeř nenechal nic náhodě a nastoupil skoro v nejsilnější sestavě. Na všech šachovnicích měli Matadoři elovou převahu! Tím se naše vyhlídky na bodový zisk rázem snížily na minimum. Ale nechtěli jsme kůži prodat zadarmo!!


Překvapivě jako první dohrává Filip na šestce. Ten si byl vědom síly a zkušeností svého soupeře a hned od začátku hrál pozorně a soustředěně. Zahájení zvládnul bez problémů a ve střední hře postupně pozici zjednodušoval, a jelikož ani soupeř neměl nic proti tomuto záměru, partie po 1,5 hodině skončila zaslouženou remízou. Proč ne, dobrá půlka. Dneska se Filip řídil pravidlem: Co je doma, to se počítá! Stav 0,5:0,5

Pak se další půl hodinu nic nedělo. Jenže to bylo jen zdánlivé nic nedění, tzv. ticho před bouří!! Najednou nám začali padat šachovnice jedna za druhou, až jsem ani skoro nestíhal zapisovat výsledky! Ukázalo se, že na některých našich šachovnicích už pozice delší dobu praskala ve švech a tak muselo dojít k tomu, k čemu došlo!
Jako první pozici neudržel Oskar na poslední šachovnici. Po zahájení získal soupeř prostorovou převahu, která vyústila v zisk pěšce. Postupem času se Oskarova pozice nadále horšila a nakonec rozhodla vazba figury, kterou po chvíli Oskar ztratil a vzdal se. No nevadí, protivník byl nad Oskarovy síly, ale zase dobrá zkušenost do budoucna. Prostě: Chybami se Oskar učí! Prohráváme 0,5:1,5.

Za malou chvíli na sedmičce vzdává Dominik. Tomu se partie moc nepovedla. Po zahájení se soupeř dostal k silnému útoku na sloupci „h“, kterému Dominik jen stěží odolával. A po přesunu dalších figur soupeře se Dominik ocitl v několika nepříjemných vazbách, které soupeř využil k malé kombinaci se ziskem figury. A jelikož by následovaly další materiální ztráty, tak se Dominik raději vzdal. Tahle partie se Dominikovi moc nepovedla, nevadí. Každý den není posvícení. Prostě by se dalo říci: Mnoho figur na šachovnici, Dominikova smrt! Prohráváme 0,5:2,5.

V zápětí dohrává Kuba na 1. šachovnici. Ten v zahájení získal (nebo soupeř obětoval) pěšce, jenže zaostal ve vývinu a následný tlak soupeře na „e“ sloupci byl tak nepříjemný, že byl Kuba donucen pěšce vrátit a ještě se smířit s horší pozicí. To nevypadalo zrovna nejlépe, ale po drobných nepřesnostech soupeře se pozice vyrovnala, ale víc už Kuba vytěžit nedokázal, a tak partie končí zaslouženou remízou. Stav 1:3.

Hned po něm remizuje i Matouš na trojce. Partie se vyvíjela v remízovém duchu už od zahájení a po výměnách lehkých figur a symetrickém postavení pěšců na šachovnici a za daného stavu se oba soupeři spokojili s remízou. Prohráváme 1,5:3,5.

A to proto, že na páté desce už delší dobu vede marný boj Dan. Ten po zahájení tak trochu pozapomněl na obranu svého krále, čehož soupeř dokonale využil. Po dočasné oběti jezdce na h2, otevřel krajní sloupec a vynutil si rozhodující útok na Danova krále. Výsledkem bylo několik matových hrozeb, které by Dan odvrátil jen za cenu velkých materiálních ztrát, a tak se raději vzdal. Taky to asi zrovna nebyl Danův den. Prohráváme 1,5:4,5.

Takže asi půlhodinový uragán skončil a o výsledku bylo rázem rozhodnuto!! Hostující tým se postupně v dobrém rozmaru rozchází k nedělnímu obědu…. A domácí tým se pomalu vzpamatovává ze šoku, který utrpěl. Ale ještě se dohrávají dvě poslední partie, kde už šlo „jenom“ o prestiž a úpravu celkového skóre.
Takže nejprve…
Po dlouhém boji prohrává Petr na 2. šachovnici. Petr se snažil hrát partii tak, jak je zvyklý. Pokud možno co nejrychleji pozici zjednodušit a bez pozičních slabin partii dovést minimálně do remízy. To se mu, ale tentokrát nepovedlo. Postupně se jeho figury dostávaly až příliš do pasivního postavení a i když to vypadalo, že by jeho obrana mohla být úspěšná, nakonec soupeř nachází vítězný průlom přes „h“ sloupec a menší kombinací s obětí dámy černý rychle rozhoduje partii ve svůj prospěch. Přesto Petr zaslouží pochvalu za bojovnost! Prohráváme už hrozivě 1,5:5,5.

Alespoň drobnou radost na konec nám udělal Vojta na čtvrté šachovnici. Po zahájení by si asi nikdo ani ve snu nemyslel, že právě on bude jediným naším vítězem. Protože vazba na f6 a nedokončený vývin nevěstily nic dobrého. Ale postupným zjednodušováním odezníval tlak bílých figur a Vojta začal pomalu přebírat iniciativu. Nakonec vznikla lepší pěšcová koncovka pro Vojtu. Ten na královském křídle uplatnil pěšcovou převahu v zisk dámy, a když zlikvidoval poslední hrozbu bílého v podobě postoupivších dvoupěšců na dámském křídle, soupeř se vzdal. A tím upravil celkové skóre na 2,5:5,5.

Zápas jsme prohráli poměrně vysoko, ale zcela zaslouženě! Tady prostě žádné „kdyby“ není!! Po všech stránkách lepší hosté ukázali, že se stali právem lídři naší soutěže. Zkušenost a trpělivost byla znát od první až po osmou šachovnici. Snad jen výkon na 120% a k tomu pořádná kupa štěstí mohla přivodit překvapivý výsledek v náš prospěch. Nestalo se. A tak se můžeme radovat alespoň z dílčích úspěchů na některých šachovnicích a věřit tomu, že příště se k nim přidají i ostatní. Budeme to určitě potřebovat, protože příští kolo nás čeká ještě možná silnější tým (elově určitě). Ale za bojovnost a přístup k zápasu musím kluky (i pána) pochválit. Vydržte a výsledky se určitě dostaví.

Jelikož výsledky sedmého kola opět potvrdily, jak vyrovnaná je naše letošní soutěž, záchranné práce stále pokračují! A vzhledem k našemu losu to bude ještě velice těžké „urvat“ nějaké body. Rozhodně se ale nevzdáme bez boje. To slibuje….

Liduch Martin – Kapitán týmu
2222 ŠK Polabiny "E"   ŠK Rapid Matadors
Půlpán Jakub 1969 ½ - ½ 2025 Vobořil Pavel
Nešpůrek Petr 1757 0 - 1 1899 Hrnčiarik Karel
Rež Matouš st. 1708 ½ - ½ 1891 Provazník Jiří
Melichar Vojtěch 1808 1 - 0 1846 Slabý Miloš
Vančura Daniel 1790 0 - 1 1813 Režný Zdeněk
Liduch Filip 1660 ½ - ½ 1809 Pyskatý Jiří
Řezníček Dominik 1657 0 - 1 1783 Pyskatý Jindřich
Hofman Oskar 1464 0 - 1 1662 Král Miloš
  :  

| Autor: Martin Liduch | Vydáno dne 07. 02. 2011 | 1585 přečtení

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server