KP 2

Zápas jsme odehráli s retro mozky z roku 2008!!

2222 ŠK Polabiny „E“ – TJ Štefanydes Polička „C“ 3:5
Jára Cimrman by napsal: „Je to běs!!!…Je to běs!!! Pavol Habera by řekl: „Byl to pěkně velkej průser!!“ A kapitán E-týmu říká: „Bylo to na svářecí kuklu, abychom nepřišli o oči!!“ Připadalo mi to, jako bychom se vrátili v čase o 3 roky dozadu. Začátek dobrý a potom sprška hloupých chyb a přehlédnutí.V předposledním kole jsme přivítali nejvzdálenějšího účastníka naší soutěže a to Poličku C. Po třech velmi silných soupeřích se nám naskytla asi poslední příležitost vyhrát nad relativně slabším soupeřem. Hosté nenechali nic náhodě a přijeli v elově nejsilnější sestavě, což bylo jenom dobře. My jsme nechali odpočívat naše dva „opěrné pilíře“ ze Slatiňan a lyžákem „zavátého“ Řezňu a povolali jsme neméně kvalitní duo z Kostelce a stále lepšícího se Oskara.

Hned úvodem chci říci, že tento zápas se mně hodně špatně komentuje a to ne kvůli prohře samotné, ale pro diametrálně odlišný herní projev první poloviny zápasu a pro naprosto totální výpadek v druhé polovině!!

Takže začnu tím prvním, asi dvouhodinovým úsekem zápasu. V této fázi utkání se sice žádný resultát nekonal, ale některé pozice na šachovnicích si o to vyloženě říkaly.
Stručný popis:
1. Petr stojí špatně a prohra je jen otázkou času. 0:1
2. Matouš má o něco horší pozici, ale zatím hratelnou. 0,5 ?
3. Dan K. svého soupeře přehrává a získává i pěšce, ale hraje příliš rychle a tím přehlíží několik možností partii definitivně rozhodnout ve svůj prospěch. 1:0
4. Sláva má jasně navrch. V zahájení soupeře přepočítal, získal pěšce a velkou poziční převahu. K výhře už vede mnoho cest. 1:0
5. Vojta stojí výborně, prostorová převaha a vhodně rozmístěné figury doslova vybízejí k útoku na krále. Ticho před bouří?! 1:0
6. Dan V. bez problémů vyrovnává hru a snaží si získat nějaké útočné šance na dámském křídle a volném sloupci. 0,5
7. Filip po drobných nepřesnostech v zahájení postupně vyměnil většinu figur a tím otupil útočné možnosti soupeře a hru vyrovnal. 0,5
8. Oskar získal v zahájení pěšce a stojí výborně. Nemá žádné problémy a směřuje do vyhrané koncovky. 1:0
Stručně řečeno: na šachovnicích stojíme dobře (š.5), soupeře většinou jasně přehráváme (š.3,4,8) nebo držíme vyrovnanou pozici (š.6,7). Horší je to jenom na prvních dvou šachovnicích, ale to v celkovém součtu nehraje až takovou roli. Prostě vypadá to na pohodové vítězství 5,5:2,5 nebo 5:3.

Jenže - zajíci se počítají až po honu!!!

Teď popíšu druhou polovinu zápasu už podle toho, jak jednotlivé partie končily.
Na osmé šachovnici dohrává Oskar. Svoji dobře rozehranou partii nedokázal dovést do vítězného konce. I když stál jasně na výhru a jeho materiální převaha byla obrovská (+5 pěšců), zalekl se matových hrozeb soupeře, které se po rozboru partie ukázaly jako naprosto plané a raději přijal nabídnutou remízu. Inu, jedna věc je co říká motor v PC (ten ukazoval přes +5 pro Oskara) a druhá věc je to, co ukazuje „motor“ v Oskarově hlavě! A ten vyhrávající tah neviděl, a proto zápas končí remízou a pro nás první ztrátou půlky. Ale jinak musím Oskara pochválit za jeho výkon proti mnohem silnějšímu soupeři, ve kterém byl po celou dobu partie jasně lepším hráčem. Stav 0,5:0,5.
Hned po něm končí svůj marný boj i Petr na první šachovnici. Tohle byla snad nejhorší Petrova partie, jakou jsem u něj viděl za poslední 3 roky!! To byl jenom stín toho Petra, kterého znám. Od začátku, jako by Petr tápal co hrát, čím zatáhnout a když už něco zahrál, tak to bylo špatně. Takže soupeř získal hned v zahájení iniciativu a klasickou obětí věže na f3 „rozpáral“ kryt bílého krále a pak už to bylo jenom „týrání“ bílého monarchy za bezmocného přihlížení zbylých bílých figur. Z Petrova pohledu to byla HRŮZA!!! Založit do sešitu a rychle na tu partii zapomenout!! Prohráváme 0,5:1,5.
Tahle prohra se vzhledem k průběhu partie čekala. To, co se ale stalo na čtyřce, však nečekal ani soupeř! V jasně vyhrané pozici, kde k výhře snad vedlo úplně všechno, dokázal Sláva nemožné. Prohrát!! Snad v domnění, že už se nemůže nic stát, přišla (malá) nepozornost, polevení koncentrace nebo snad zbytek kouřového oparu před očima zapříčinil, že Slávek daroval figuru zadarmo a rázem bylo „vymalováno“!! Pro nás krutá a nečekaná ztráta! Prohráváme 0,5:2,5.
A aby to nebylo soupeři líto, hned v zápětí na šestce stejná situace jen v obráceném gardu a v přibližně vyrovnané pozici. Tady je těžké něco popisovat, protože partie se teprve začala rozehrávat. Snad jen bolelo hosty trochu méně, protože vzhledem k postavení na šachovnici ztratili „pouze“ půlku. Prohráváme 1,5:2,5.
Další zklamání na nás čekalo na 5. šachovnici, kde hrál Vojta. Co je Vojtovi platné, že stojí na výhru, když se stále nedokáže odhodlat k rozhodujícímu útoku na krále! Soupeř nabízí remízu, protože sám vidí útočné možnosti za bílého a nechce vzhledem k vývoji zápasu riskovat ztrátu bodu. V té chvíli měli oba hráči přibližně stejný čas (6min:9min). Jenže zatím co soupeř si zkušeně svůj čas hlídal, aby se nedostal do časových problémů, Vojta dál rozjímal nad svými tahy a časomíry si moc nevšímal. A tak se stalo to, co se stát muselo! Vojta má odehráno 18. tahů a zbývá mu necelá minuta!! A hrát přes dvacet tahů v časové tísni, to nemůže dopadnout dobře. A taky že nedopadlo. Vojtova dobrá pozice se rychle rozpadla a my jsme ztratili další bod. Vždycky jsem se Vojty zastával (co se týče času), ale tentokrát to opravdu přehnal. A to ne proto, že prohrál, ale za to, že vyplýtval svých skoro 90 min. na prvních 18. tahů!! Připadalo mi to, jakoby Vojta dospával tu ukrácenou hodinku. To se to pak špatně vyhrává! Prohráváme 1,5:3,5.
Po něm dohrává i Filip na sedmé desce. Po vyrovnaném průběhu přešla partie do koncovky V+S proti V+S. A tady najednou začíná hrát Filip nepochopitelně pasivně. Přibývá nepřesností a David získává pěšce a může hrát na výhru. Náš hráč nabízí remízu a k našemu překvapení ji David přijímá! A po partii se domníval, že je dokonce prohraný! Kdybych to sám neslyšel, tak bych to mu nevěřil. Tady platí to samé co u Oskara: jestli si neví rady „motor“ v hlavě, tak je úplně jedno co nám říká motor v PC (asi +1.50 pro Davida)! Filip si dal po Koutech týden volno od šachů a postupem času to bylo asi znát. Prostě, bez přípravy za šachovnici nelez! A proti asi momentálně nejlepšímu mládežníku v kraji to platí dvojnásob. Prohráváme 2:4.
Svůj maratón dohrává i Dan na trojce. Maratón to byl spíše pro soupeře, protože ten svůj čas využil prakticky do poslední sekundy. Ale Danovi po více jak 80 tazích zbylo na hodinách 1:26 hod. To je podle mě neoficiální světový rekord ve vážné partii!! A právě díky rychlé hře se Danova pozice pohybovala mezi remízou a výhrou. Bylo vidět, že vidí víc a dál než jeho soupeř, ale jeho rychlost mu nedovolila najít ten rozhodující vítězný tah. Je to škoda!! Ale Dan zaslouží pochvalu za bojovnost, s jakou partii hrál a za snahu zvítězit do posledního tahu. I přesto ztrácíme další půlku a definitivně prohráváme zápas!! Stav 2,5:4,5.
Poslední dohrává Matouš na druhé desce. Soupeř si v průběhu partie postupně vytvořil velký tlak, ale Matouš s vypětím všech sil a nutno přiznat i s přispěním nepřesností soupeře nakonec remízu uhájil. Bohužel už za rozhodnutého stavu. Konečný výsledek 3:5.

Co říci závěrem?
Vzhledem k množství chyb na obou stranách to nebyl zápas příliš vysoké úrovně. A Polička vyhrála jenom proto, že jsme jí to svými hrubými chybami dovolili. Ale ani ona svým herním projevem vůbec nenadchla. S tímto výkonem svému béčku moc k postupu nepomůže. Ale to je jejich problém, my bohužel máme momentálně mnohem větší starosti!!
Prohra časem přebolí, ale herní projev bolí ještě teď a asi ještě chvíli bolet bude. Byl to náš jednoznačně nejhorší výkon v celé sezoně! Horší to snad už ani být nemohlo. Nechci nijak snižovat výkon soupeře, ale tenhle zápas se dal vyhrát a my jsme ho vyhrát měli. Místo toho jsme vítězství soupeři, ne že darovali, ale doslova vnutili! A to mě mrzí nejvíc. Chyby k šachům patří (stejně jako k jiným sportům), ale musejí to být chyby vyplývající ze hry, ze složitosti situace, z tlaku soupeře apod. Ale chyby, které jsme v neděli „vyplodili“, to byly totální bludy. Chápu, že klukům skončil jeden vrchol sezóny (MČR mládeže v Koutech) a mnozí se vrátili unavení a zklamaní z výsledků a dávají si na delší dobu pauzu od šachů. Dokážu pochopit i časový posun, se kterým se každý vypořádává po svém. Ale bylo by dobré dohrát soutěž se ctí a zbytečně si nepokazit dobrý dojem z předešlých zápasů. Shodou okolností, poslední zápas hrajeme v Poličce s lídrem soutěže, s domácím béčkem. Samozřejmě, že jsou domácí velkým favoritem zápasu a tím i postupu do KP1. Ale my, ať už nastoupíme v jakékoli sestavě, budeme chtít odčinit hlavně náš špatný herní projev, a když už prohrát, tak prohrát se ctí a soupeře pořádně potrápit, aby si eventuální postup musel tvrdě vybojovat! Nebudeme hrát za Heřmanův městec ani za naše déčko, ale sami za sebe! Za to, abychom dokázali, že šachy hrát umíme, a že náš minulý herní výpadek byl jenom momentální a ne trvalý!!!

To slibuje…
Liduch Martin – Kapitán týmu

| Autor: Martin Liduch | Vydáno dne 09. 04. 2011 | 2003 přečtení

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server