KP 2

Zbytečně vysoká prohra

2222 ŠK Polabiny E - Bohemia Pardubice B 2:6
V polovině soutěže jsme v pardubickém derby uvítali silné družstvo Bohemie, ale prohráli jsme až zbytečně vysoko.Jako první ukončil partii Petr Kouba, který se v nejasné pozici dohodl se soupeřem na remíze. 0.5 : 0.5.
Následovala prohra našeho nadějného mladíka, který podlehl zkušenému Horáčkovi. 0.5 : 1.5.
Vyrovnaný souboj až do koncovky svedl na první šachovnici Honza Bělohlav. 1 : 2.
Bohouš Roub sebral otráveného pěšce, přišel o pozici i materiál a odevzdal našemu soupeři další bod. 1 : 3.
Pavel Kvapil měl po soupeřově výměně dámy za dvě věže nabídnutou remízu, kterou vzhledem ke stavu zápasu nepřijal. Potom byl však nucen po napadení jezdcem vyměnit jednoho ze své dvojice střelců a misky vah se naklonily výhodněji pro soupeře. Ten vyvinul tlak pomocí své dvojice spojených věží a Kvapil zaujatý obranou překročil čas v 39. tahu! 1 : 4.
Mizerný stav zápasu vylepšil Martin Škroch, který v koncovce využil svých lépe postupujících pěšců a jako jediný z našeho družstva urval celý bod. 2 : 4.
Další naše prohra, která již znamenala prohru v zápase, se odehrála na páté šachovnici. Matouš Rež neudržel koncovku se stejnými střelci s pěšcem méně. 2 : 5.
Malá tragedie se odehrála na osmé šachovnici, kde ještě dohrával Honza Krejčí s Benešem. Honza v naprosto jasně vyhrané pozici si úplně v klidu přemýšlel a na hodinách mu ubíhaly vteřiny ve druhé časovce. Jaké bylo jeho překvapení, když mu již s prohrou smířený soupeř oznámil překročení času! Honza po opadnutí prvních infarktových výlevů přiznal, že viděl sice na hodinách 20, ale domníval se, že to má ještě minut a ne vteřin, jak bylo holou skutečností. Škoda, protože si tím přerušil pěknou sérii pěti vyhraných zápasů a také se připravil o první místo v pořadí jednotlivců této soutěže. 2 : 6.

Výhra soupeře by tedy rozhodně nebyla tak vysoká, nebýt dvou taktických chyb, které se v zápase odehrály (Kvapil – nepřijatá remíza a Krejčí překročení času ve vyhrané pozici). Pro příště je potřeba se polepšit a takovýchto zbytečných chyb se vyvarovat.
V dalším kole se vypravíme do Chocně a předpokládám, že využijeme výhody dobrého spojení vlakem.

Pavel Kvapil

| Autor: Pavel Kvapil | Vydáno dne 23. 01. 2012 | 1039 přečtení

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server